meble sklepowe

Meble sklepowe i ich rola w aranżacji przestrzeni

Posted on Posted in Blog

Meble sklepowe to elementy wyposażenia przestrzeni komercyjnej, bez których funkcjonowanie lokali użytkowych byłoby niemożliwe. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych typów mebli sklepowych, ale sam wybór ich rodzaju to nie wszystko. Istotny jest również sposób aranżacji mebli oraz zastosowana metoda organizacji przestrzeni. Meble sklepowe powinny być funkcjonalne, uniwersalne, estetyczne i wytrzymałe. Produkty muszą być wykonane z solidnych materiałów i umożliwiać atrakcyjną ekspozycję towarów.

 

Meble sklepowe dostosowane do potrzeb

Meble sklepowe nie tylko eksponują umieszczone na nich towary, ale również zachęcają do sięgnięcia po nie. Z tego powodu powinny posiadać schludne wykończenie powierzchni. Pożądane cechy to odporność na zarysowania i przyciąganie kurzu, wysoka jakość wykonania oraz uniwersalność wymiarowa. Meble sklepowe powinny umożliwiać łatwą zmianę konfiguracji oraz zastosowanie w razie potrzeby dodatkowych elementów wyposażenia. Wprowadzanie wygodnych zmian aranżacyjnych to jedna z największych zalet nowoczesnych mebli sklepowych, dlatego coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania modułowe, zapewniające maksymalną swobodę w projektowaniu przestrzeni sklepowej. Systemowe meble sklepowe można także z powodzeniem dostosować do zmieniających się potrzeb. Muszą być dopasowane nie tylko do stylu wnętrza i charakteru sklepu, ale przede wszystkim do jego powierzchni i możliwości architektonicznych.

Warto zdawać sobie sprawę, że meble sklepowe mogą stanowić narzędzie skutecznego brandingu, a więc budowania świadomości marki przez identyfikację wizualną. Odpowiednio dopasowane materiały i kolorystka pozwolą kształtować doświadczenia klienta podczas zakupów.

 

Meble sklepowe, a ruch klientów i układ regałów

Aranżacja przestrzeni sklepowej skupia się na dwóch zasadniczych aspektach. Pierwszym z nich jest sterownie ruchem klientów. To jedna z technik merchandisingu handlowego, która skupia się na wydłużeniu czasu pobytu nabywcy w sklepie. Za pomocą odpowiedniego ustawienia mebli sklepowych można kształtować ścieżkę poruszania się klientów od wejścia do wyjścia. Trzeba przy tym pamiętać, że większość nabywców zatrzymuje się po raz pierwszy po pokonaniu 30% głębokości sklepu. Strefa dekompresji powinna być przestrzenią otwartą i zachęcać do dalszego zwiedzenia salonu sprzedaży. Ustawienie mebli musi ułatwiać nawigację po lokalu i nie wymuszać kierunków, wymagających zawracania. Klienci najchętniej poruszają się ruchem przeciwnym do wskazówek zegara i częściej chodzą po obrzeżach sklepu. Regały sklepowe powinny być ustawione prostopadle do alejek, a przejścia pomiędzy nimi muszą być odpowiednio długie i szerokie, aby klient miał możliwość dostrzeżenia wszystkich towarów.

Podstawowym rodzajem mebli sklepowych są regały. Ich układ ma zasadnicze znaczenie w aranżacji przestrzeni sklepowej. Zazwyczaj wybiera się jedną z trzech metod organizacji przestrzeni:

1. Układ rzędowy. To rozwiązanie wydajne, pozwalające efektywnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Podstawową zaletą ustawiania regałów w rzędach jest łatwość nawigacji i prosta organizacja ruchu. Układ rzędowy zazwyczaj wykorzystuje się w sklepach spożywczych i marketach oraz drogeriach i księgarniach.
2. Układ pętlowy. To optymalne rozwiązanie dla sklepów małopowierzchniowych. Często stosuje się je w salonach prasowych i na stacjach benzynowych. Układ pętlowy silnie determinuje ruch klientów i pozwala na szczegółowe zaplanowanie ścieżki ich przemieszczania się.
3. Układ o nieograniczonym przepływie ruchu. Ostatnie rozwiązanie jest charakterystyczne dla sklepów wielkopowierzchniowych oraz lokali, znajdujących się w domach handlowych. Pozwala skutecznie wyeksponować produkty marki premium i zachęca klientów do swobodnego przemieszczania się po lokalu. Otwarta przestrzeń umożliwia ustawienie mebli sklepowych pod różnymi kątami i swobodne dopasowanie ich do wizerunku marki.